FirmaOfertaInstalacjeSerwisKontakt

MYJNIA NA TARGACH


 


 Oczyszczalnie wody dla myjni

    Do mycia używana jest woda z zamkniętego obiegu, oczyszczana w oparciu o układ mechanicznego, biologicznego i chemicznego usuwania zanieczyszczeń. Trójetapowy proces technologiczny gwarantuje pozbycie się:
  • zanieczyszczeń mineralnych
  • substancji zawieszonych
  • związków ropopochodnych
  • substancji powierzchniowo czynnych

oraz przeciwdziała gromadzeniu się w instalacji bakterii beztlenowych, pojawiających się w przypadku zachodzących procesów gnilnych, a powodujących nieprzyjemne zapachy.

URZĄDZENIA SKŁADOWE OCZYSZCZALNI WODY

1. Kanały zbiorczy ścieków z myjni
2. Osadnik piasku 1
3. Piaskownik odśrodkowy
4. Kontener na błoto (piasek)
5. Osadnik piasku 2
6. Separator ropopochodnych
7. Zbiornik wody oczyszczonej z filtrem włókninowym

8.   Zespół pomp do podawania wody obiegowej ze zbiornika podziemnego
9.   Reaktor biologiczny ze zbirnikiem magazynowym
10. Flokulator rurowy z osadnikiem wielostrumieniowym
11. Prasa osadu (w pomieszczeniu przy piaskowniku)
12. Filtr piaskowy z pompą i układem do płukania wodą obiegową
13. Zbiornik magazynowy wody obiegowej

14.  Szafa z układem sterowania
15.  Niezbędne instalacje wodne i elektryczne




   Spływające kanałami (1) ścieki trafiają do pierwszego zbiornika (2) pełniącego rolę osadnika zanieczyszczeń stałych (piasku) gdzie najcięższe frakcje opadają na dno. Dalej poprzez zainstalowany syfon woda grawitacyjnie przepływa do następnego osadnika (5), a następnie przez separator koalescencyjny (6) i filtr włókninowy do magazynowego zbiornika wody oczyszczonej (7). Separator z filtrem lamelowym wychwytuje resztki ropopochodnych, a na filtrze osadzają się pozostałości zawiesin oraz drobne zanieczyszczenia stałe. Zbiornik magazynowy posiada przelew do kanalizacji.

  Osadnik piasku nr 1 (2) posiada na dnie stożkowy wkład z zainstalowaną w nim specjalną pompą piasku, która w sposób cykliczny wypompowuje gromadzący się na dnie piach i osad do piaskownika odśrodkowego (3) znajdującego się w pomieszczeniu na powierzchni. Z piaskownika frakcje stałe odprowadzane są do kontenera na piasek (4), a woda odprowadzana jest grawitacyjnie z powrotem do zbiornika (2). Podobnie skonstruowany i wyposażony w pompę jest zbiornik nr 2 (5), z którego piasek i osad pompowany jest do piaskownika odśrodkowego (3).
   W kolejnych zbiornikach (6) i (7) na dnie zainstalowane są pompy mamutowe przepompowujące opadające osady z powrotem do osadnika piasku (2).

    Ze zbiornika magazynowego (7) poprzez filtry włókninowe woda pobierana jest za pomocą zespołu pomp (8) poprzez reaktor biologiczny (9) do pośredniego zbiornika magazynowego wody obiegowej (10). Umieszczona przed wejściem do reaktora specjalna dysza napowietrzająca nasyca wodę drobnymi pęcherzykami powietrza powodującymi wzmożony proces flotacji w zbiorniku w kierunku powierzchni wody. Tak oddzielone zanieczyszczenia spływają kanałem przelewowym z powrotem do pierwszego osadnika (2) z pierwszego etapu oczyszczania. We wzbogaconej w tlen wodzie zachodzi proces biologicznego rozkładu związków ropopochodnych i cząstek organicznych. Ciągły ruch wody oraz dopływ kolejnych porcji tlenu uniemożliwiają powstanie procesów gnilnych i rozwój bakterii beztlenowych. Woda nie posiada przykrego zapachu. Tak przygotowana woda służy do mycia zasadniczego oraz dalszego oczyszczania, a jej niewykorzystany nadmiar spływa z powrotem do pierwszego osadnika (2).


   Z bioreaktora połączonego ze zbiornikiem magazynowym (9) woda przepływa poprzez zespół flokulatora rurowego do osadnika wielostrumieniowego (10), W procesie tym dzięki koagulacji i flokulacji następuje "związanie" mikro substancji mineralnych, a następnie ich opadanie w osadniku wielostrumieniowym zapewniając klarowność wody oczyszczonej. W dalszej kolejności pompa poprzez zespół filtrów piaskowych (12) podaje do zbiornika magazynowego wody obiegowej (13).

   W przypadku nie korzystania z wody dłużej niż godzinę następuje przepompowanie wody ze zbiornika (13) z powrotem do zbiornika (9), w którym woda ponownie zostaje napowietrzona, aby nie dopuścić do rozwinięcia się procesów gnilnych.

    Pozostały po procesie oczyszczania osad odprowadzany jest z osadnika (10) pompą na prasę (11), gdzie następuje całkowite odwodnienie. Woda z prasy spływa do pierwszego osadnika (2).

   Płukanie filtrów odbywa się wodą oczyszczoną ze zbiornika (13), a w końcowym etapie dopłukiwania używana jest woda czysta, wodociągowa. Wody popłuczne odprowadzane są grawitacyjnie do pierwszego osadnika (2).

   Opisany proces technologiczny zapewnia 100 % odzysk po myciu oraz zmniejszenie ilości używanych do mycia środków chemicznych dzięki ich obecności w krążącej wodzie.
   Niedobory wody w układzie powstałe na skutek wysychania i wywożenia wody przez pojazdy są uzupełniane przez czystą wodę wodociągową używaną do płukania końcowego pojazdów. W przypadku pojawienia się chwilowego nadmiaru wody w układznie zostaje ona odprowadzona przelewem ze zbiornika magazynowego wody oczyszczonej (7) do kanalizacji.

    Układ oczyszczania i uzdatniania wody technologicznej gwarantuje niewyczerpalność wody dla mycia pojazdów. Całość opisanych procesów odbywa się w sposób w pełni automatyczny.

 



  © ARTUS 2001-2005 Firma | Oferta | Instalacje | Serwis | Kontakt   
   statystyki www stat.pl regdos.com.